Przejdź do treści

Dziękujemy za odwiedziny

Zaciekawiły Cię znalezione tu informacje? Chciałbyś dowiedzieć się co zrobić, żeby otrzymać wsparcie sprzedaży certyfikowanej wołowiny QMP? Zostaw numer telefonu, a my oddzwonimy i odpowiemy na wszystkie twoje pytania.

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych i funkcjonalnych. Możesz zablokować umieszczanie plików cookies na twoim urządzeniu w ustawieniach przeglądarki.

Zamknij

Jak dobrze sprzedawać wołowinę QMP

Kluczowa rola sprzedawcy

Kluczowa rola sprzedawcy

Ekspercka wiedza o produkcie

Sprzedawca jest osobą największego zaufania i głównym źródłem informacji na stoisku mięsnym. Konsument przychodzi do sprzedawcy po poradę i oczekuję od niego eksperckiej wiedzy. Niezwykle istotne jest, aby sprzedawca umiał rekomendować prawidłowo produkty, aby umiał ocenić poziom jakości poszczególnych produktów i dopasować rekomendację do poziomu jakości oczekiwanego przez klienta. Powinien też znać zastosowania kulinarne mięsa.

Wygląd i podejście do klienta

Bardzo ważny jest także wygląd oraz podejście sprzedawcy, które powinno zachęcać klientów,  a nie odstraszać. Wygląd powinien być przede wszystkim schludny i czysty. To jest absolutna podstawa. Sprzedawca stanowi "część" ekspozycji i musi tworzyć z nią spójną całość. Profesjonalny strój zwiększa zaufanie konsumenta i zachęca do zakupu. Od profesjonalisty konsument chętniej kupi zarekomendowany towar, nawet jeśli ma on wyższą cenę.

Podejście sprzedawcy do klienta jest kluczowe w procesie sprzedaży. Sprzedawca powinien być chętny do pomocy, przyjazny i profesjonalny. Powinien chętnie opowiadać klientowi o produkcie. Powinien znać wszystkie zalety produktu.

 

Sezonowość i daty specjalne

Sezonowość i daty specjalne

Aby zwiększać zyski ze sprzedaży należy także brać pod uwagę daty specjalne oraz sezonowość. Np. w okresie świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy powinny być eksponowane elementy droższe na pieczeń oraz do innych bardziej wykwintnych dań. Zima sprzyja wszelkim potrawom jednogarnkowym i gulaszom, dlatego wtedy dobrze eksponować tańsze elementy do duszenia. Na wiosnę, wraz z rozpoczęciem okresu grillowania warto przygotować ladę pod kątem elementów stekowych, mięsa mielonego na burgery, a także chude, delikatne elementy wołowe, które doskonale będą się nadawały do lekkich sałatek. Wraz ze zmianą oferty asortymentowej w ladzie powinna iść oferta promocji oraz komunikacja za pomocą sezonowych materiałów POS.

Wszelkiego rodzaju święta są doskonałą okazją aby zwiększać sprzedaż wołowiny. Wystarczy wykazać się kreatywnością i przy małym wsparciu okazjonalnych materiałów POS praktycznie przez cały rok można tworzyć oryginalną, ciekawą i atrakcyjną dla konsumenta ofertę np. "zrób ukochanej pieczeń na Walentynki", "Zrób babci ulubione zrazy na dzień babci", "Zabierz steka na majówkę lub na mecz" itd.

Zasady ekspozycji w ladzie mięsnej

Zasady ekspozycji w ladzie mięsnej

Planowanie strategii marketingowej stoiska mięsnego

Nie istnieje jedna uniwersalna zasada przy planowaniu stoiska mięsnego. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników w tym przede wszystkim na jaki rodzaj klientów się nastawiamy. Należy wziąć pod uwagę cechy demograficzne potencjalnych klientów oraz poziom ich dochodów. Należy w miarę precyzyjnie zaplanować jakie są ich potrzeby i oczekiwania, jakie posiadają umiejętności kulinarne, jaka jest ich zasobność portfela. Decydującą rolę odgrywa lokalizacja sklepu. W tym kontekście należy planować działania promocyjne, strategię cenową oraz charakter i elementy ekspozycji.

Należy zorganizować ekspozycję tak, aby była ona interesująca i przykuwająca uwagę klientów. Towar musi wyglądać apetycznie i kusząco. Należy zastanowić się jakie środki i narzędzia są dostępne. Kto powinien być odpowiedzialny w sklepie za stałą dbałość o estetykę stoiska mięsnego.

Przejrzysty rozkład produktów

Klienci lubią prostotę i klarowność. Towary powinny być ułożone tak, aby nie trzeba było szukać danego rodzaju mięsa. Wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób powinny być wyraźnie oddzielone w sekcjach. Badania wskazują, że klienci wolą, by mięso było ułożone od najjaśniejszego do najciemniejszego zgodnie z kierunkiem poruszania się konsumentów.

Przede wszystkim mięso powinno być poukładane równo obok siebie. Kawałki powinny być ładnie pocięte (obrobione), przygotowane w małych porcjach. Chaotycznie ułożone jeden na drugim "wielkie kawały mięsa" nie wyglądają apetycznie i zniechęcają do zakupów. Bardzo ważne są także tace, na których zaprezentowane jest mięso. Elegancko wyglądają zarówno czarne jak i białe tace. Ważne aby ich ścianki były niskie i nie zasłaniały produktu, ale ładnie go eksponowały. Warto dodatkowo rozdzielić tace w ladzie przy pomocy ozdobnych sztucznych lub prawdziwych liści sałaty bądź jarmużu (w przypadku prawdziwych należy pamiętać o codziennej wymianie). Zielony, soczysty kolor sałaty bardzo ładnie komponuje się z intensywną, jasną czerwienią wołowiny wysokiej jakości.

Należy pamiętać o stałym uzupełnianiu tac. Puste lady odstraszają klientów.

Wszelkiego rodzaju pudełka i opakowania w ladzie wyglądają nieelegancko i wprowadzają bałagan.

Dla surowego mięsa kluczowe jest utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury w ladzie chłodniczej. Optymalnie około 2⁰C. Temperatura ta pozwala zachować świeżość mięsa przez dłuższy czas. Aby mięso nie obsychało można zabezpieczyć je folią spożywczą. Dzięki temu zachowa ładny czerwony kolor i nie ściemnieje.

Mięso wołowe ze starego bydła zawsze będzie miało nieapetyczny, ciemny kolor. Konsumenci chętnie sięgają po ładne jasne mięso wysokiej jakości z młodego bydła dlatego należy pamiętać o tym, aby zamawiać mięso o gwarantowanej wysokiej jakości takie jak certyfikowana wołowina QMP.

Bardzo ważne jest także oświetlenie w ladzie chłodniczej. Dobrze oświetlona lada podbija kolor mięsa i sprawia, że każdy produkt lepiej się prezentuje.

Łatwa nawigacja po ladzie

Konsumenci będą chętniej dokonywać zakupów jeżeli ekspozycja będzie dostarczała pewnych podpowiedzi i sugestii. Za pomocą krótkich oznaczeń i opisów można łatwo stworzyć przestrzeń przyjazną konsumentowi. Np. w ramach sekcji mięsa wołowego można stworzyć podsekcję "idealna na pieczeń", "idealna na grilla", "idealna do duszenia", "w dobrej cenie",  "na burgery i mielone".

Hot spoty i promocje

Hot spoty i promocje

Należy się zastanowić gdzie w sklepie znajdować się będą tzw. hot spoty czyli miejsca, w których skupiony jest wzrok klienta zaraz po wejściu do sklepu, po zbliżeniu się do stoiska mięsnego. W tych punktach umieszczamy najatrakcyjniejsze produkty i promocje. Zazwyczaj takim optymalnym miejscem jest centralna część lady chłodniczej. Znaczenie ma także to, od której strony podchodzi klient. W pierwszej kolejności uwagę przykuwają zawsze produkty, które są najbliżej. Te oddalone pozostają często niezauważone. Ważne żeby przy pomocy atrakcyjnych materiałów POS zainteresować klienta i dodatkowo ściągnąć jego uwagę. Takie materiały umieszczone w hot spotach mają podwójny pozytywny efekt.

Tagi cenowe i oznaczenie mięsa

Tagi cenowe i oznaczenie mięsa

Tagi cenowe przede wszystkim informują o cenie produktu. Mogą jednak stanowić bardzo dobre miejsce na branding. Klient będzie mógł zidentyfikować w ladzie produkty o wyższej, gwarantowanej jakości.

Korzystnym rozwiązaniem jest także podawanie cen mniejszych porcji mięsa np. cenę za 100 g

Aby przykuć uwagę klienta warto stosować specjalne tagi sezonowe oraz promocyjne.

Należy pamiętać, że tagi powinny być mocowane do tacek lub powinny stać na nóżkach. Zdecydowanie nie należy przebijać mięsa szpikulcem.

Żeby zobaczyć nasz wirtualny sklep uruchom stronę na urządzeniu o większej rozdzielczości. Wyświetlenie wirtualnego sklepu na obecnym urządzeniu jest niemożliwe ze względów technicznych.

Dowiedz się więcej

Zaciekawiły Cię znalezione tu informacje? Chciałbyś dowiedzieć się co zrobić, żeby otrzymać promocyjne wsparcie sprzedaży certyfikowanej wołowiny QMP sprzedawanej w Twoim sklepie? Zostaw numer telefonu, a my oddzwonimy i odpowiemy na wszystkie twoje pytania.